Quantic PMI Model 8CL14D25G-5D5G-CD-SS is a combline filter with a center frequency of 14.25 GHz and a bandwidth of 5.5 GHz. Package size is 1.4" x 0.4" x 0.5" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 14.25 |
| Bandwidth (GHz): | 5.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB |
| Input Power (dBm): | 5 W |
| Passband Ripple: | -1 dB |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection from 2 to 4 GHz: | -40 dB Max |
| Rejection @ 19 GHz: | -40 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Size: | 1.4" x 0.4" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |