Quantic PMI Model 8CL14D6G-2D4G-CD-SFF is a bandpass filter centered at 14.6 GHz and has a nominal 3 dB bandwidth of 2.4 GHz with a low loss of under 1.5 dB within the passband and a VSWR of 1.5:1 maximum. Package size of the filter is 1.70" x 0.625" x 0.40".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 14.6 |
| Bandwidth (GHz): | 2.4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Rejection: | -50 dBc @ 12.4 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.70" x 0.625" x 0.40" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |