Quantic PMI model 8CL1620-20-CD-SFF is a Combline filter with a center frequency of 1.62 GHz and ).02 GHz Bandwidth. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 6.60" x 1.20" x 1.3" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.62 |
| Bandwidth (GHz): | 0.02 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 50 W |
| Rejection @ 2 GHz: | 80 to 90 dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.60" x 1.20" x 1.30" |
| Weight: | 3 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C Operating -65 °C to +125 °C Storage |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |