Quantic PMI Model 8CL16D8G-1D4G-CD-SFF is a bandpass filter centered at 16.8 GHz with a nominal bandwidth of 1.4 GHz. Package size is 2.7" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 16.8 |
| Bandwidth (GHz): | 16 to 17.5 @ 1 dB |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB |
| Rejection: | 80 dB @ 13.8 GHz, 80 dB @ 19 to 34 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female / Female |
| Size: | 2.7"L x 0.5"W x 0.5"H |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-202F, Method 508.2 |