Quantic PMI Model 8CL16D9-2D2G-CD-SFF is a bandpass filter centered at 16.9 GHz with a nominal bandwidth is 2.2 GHz. Package size is 1.7" x 0.625" x 0.4" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 16.9 |
| Bandwidth (GHz): | 2.2 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB |
| Rejection: | -50 dBc @ 15.8 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.7" x 0.625" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |