Quantic PMI Model 8CL1800-100-CD-SFF is a bandpass filter centered at 1.8 GHz. The nominal bandwidth of 0.1 GHz; VSWR of 1.5:1; insertion loss of 1.5 dB; and rejection of -60 dBc @ 1.64 and 2.0 GHz. Housing size is 1.30" x 1.20" x 0.50" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.8 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB |
| Rejection: | -60 dBc @ 1.64 and 2 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female / Female |
| Size: | 2.7" x 1.2" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |