Quantic PMI Model 8CL1860-40-CD-SFF is a bandpass filter centered at 1.86 GHz with a nominal bandwidth of 0.04 GHz. Package size is 2.7" x 1.2" x 0.5" with SMA(F) connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.86 |
| Bandwidth (GHz): | 0.04 Min |
| 3 dB Bandwidth: | 0.04 Min |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max |
| Loss Ripple (Peak to Peak): | 0.5 dB Max - Measured 0.1 dB |
| Rejection: | -60 dB: DC to 1.8 GHz - Measured 61.10 dB, -60 dB: 1.92 to 4 GHz - Measured 64.39 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max - Measured 1.43:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.7" x 1.2" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |