Quantic PMI Model 8CL1D2G-200-CD-SFF is a Combine Bandpass filter with a center frequency of 1.2 GHz and a bandwidth of 0.2 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 3.10" x 1.32" x 0.55" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.2 |
| Bandwidth (GHz): | 0.2 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Rejection @ 1 GHz: | 45 dB |
| Rejection @ 1.5 GHz: | 80 to 90 dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.10" x 1.32" x 0.55" |
| Weight: | 1 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C (Operating) |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |