Quantic PMI Model 8CL3D55G-300-CD-SFF is a band pass filter centered at 3.55 GHz with a nominal bandwidth is 0.3 GHz. Package size is 4.6" x 0.75" x 0.6" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.55 |
| Bandwidth (GHz): | 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB |
| Rejection: | -55 dBc @ 3.2 GHz - Measured 63.66 dB -60 dBc @ 4 GHz - Measured 83.61 dB |
| VSWR: | 1.5:1 - Measured 1.25:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.6" x 0.75" x 0.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -0 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D, Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |