Quantic PMI Model 8CL5D7G-200-DC-SFF is a Combline Bandpass filter with centered at 5.7 GHz with a nominal bandwidth of 0.2 GHz. Precision machined and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.3" x 0.75" x 0.35" with SMA female connectors in and outs.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 5.7 |
| Bandwidth (GHz): | 0.2 @ 1 dB |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.3" x 0.75" x 0.35" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55º C to +85 ºC (Operating) |
| Temperature (Storage): | -65º C to +125º C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-202F, Method 508.2 |