Quantic PMI Model No. 8CL5D9G-200-CD-SFF is a combline bandpass filter with a center frequency of 5.9 GHz and a bandwidth of 0.2 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.30" x 0.75" x 0.35" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 5.9 |
| Bandwidth (GHz): | 0.2 |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max |
| Rejection @ 5.7 GHz: | -40 dB |
| Rejection @ 6.1 GHz: | -40 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.30" x 0.75" x 0.35" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55°C to +85°C |
| Temperature (Storage): | -65°C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |