PMI Model 8CL6D9G-200-CD-SFF is a bandpass filter centered at 6.9 GHz with a nominal bandwidth of 0.2 GHz. Package size is 2.3" x 0.625" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 6.9 |
| Bandwidth (GHz): | 0.2 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Rejection: | 40 dBc Min @ 6.7 and 7.1 GHz 60 dBc Min @ 7.2 to 15.5 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.3" x 0.625" x 0.35" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC (Operating) -65 ºC to +125 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |