Quantic PMI Model 8CL7D7G-200-CD-SFF is a Combline Bandpass Filter with a center frequency of 7.7 GHz and a bandwidth of 0.2 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.30" x 0.625" x 0.35" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 7.7 |
| Bandwidth (GHz): | 0.2 @ 3 dB |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Rejection: | -40 dB |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to 85 °C (Operating), -65 °C to 125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |