Quantic PMI Model number 8CL5D3G-200-CD-SFF is Combline Bandpass filter a center frequency of 5.3 GHz with a bandwidth of 0.2 GHz at 1 dB and a VSWR of 1.5:1 maximum. Housing is precision machined and silver plated to provide the highest possible Q. Package size of the filter is 2.30" x 0.75 x 0.35" with SMA (F) connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 5.3 |
| Bandwidth (GHz): | 0.2 @ 1 dB |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.30" x 0.75" x 0.35" |
| Weight: | 1 ox Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC (Operating) |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125º C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |