Quantic PMI Model 8CL8R85-950-CD-SFM is a combline filter with a center frequency of 8.85 GHz and a bandwidth of 0.95 GHz. Package size is 2.15" x 0.60" x 0.50" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 8.85 |
| Bandwidth (GHz): | 0.95 |
| Passband Flatness (dB): | 1 dB P-P Max |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss Variation Over Operating Temperature: | 1 dB max. |
| Rejection: | 8 Pole Response |
| VSWR: | 1.5:1 max. |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.15" x 0.60" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 107 |