| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 11 |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 11.1 Typ |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 11 |
| Passband Insertion Loss: | 2 dB Typ |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | -15 dB Min @ 11.5 GHz -50 dB Min @ 12.2 GHz -70 dB Min @ 18 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 0.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |