| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 3 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 3.1 |
| Passband Insertion Loss: | 1.5 dB |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | 20 W CW Min, 50 W CW goal |
| Rejection: | 5 Pole Response, 40 dB @ 4 GHz, 30 dB @ 8 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.4" x 1.25" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |