| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Passband (GHz): | DC to 4.19 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 4.19 |
| Passband Insertion Loss: | 1.5 dB Typ |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | 5 Pole Response, 40 dB @ 5.7 GHz, 30 dB @ 9.2 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.40" x 1.25" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-801C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |