Quantic Model 9612HPC333 is a circulator designed to operate in the 0.96 to 1.22 GHz frequency range that can handle 300 W CW power, and 4 kW peak power. Housing size is 1.5" x 1.75" x 1.0" and comes equipped with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.96 to 1.22 |
| Frequency Min (GHz): | 0.96 |
| Frequency Max (GHz): | 1.22 |
| Insertion Loss (dB): | 0.3 dB Max |
| VSWR: | 1.25:1 Max |
| Forward Power: | 300 W CW, 4 kW Peak |
| Connectors: | Type N Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +60 °C |