Quantic PMI Model 9BP840-52-CD-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 0.84 GHz and a nominal bandwidth of 0.052 GHz. This unit has a maximum insertion loss of 6.0 dB inside the small 2.00" x 0.50" x 0.50" package outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.84 |
| Bandwidth (GHz): | 0.052 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 6 dB Max |
| Input Power (dBm): | 30 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Stopband Attenuation: | 70 dB Min @ <0.72 GHz 70 dB Min @ >0.96 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 0.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 °C to +50 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 |