Quantic PMI Model 9CL12R3G-CD-SFM is a bandpass filter centered at 12.3 GHz with a nominal bandwidth is 0.6 GHz. Package size is 2.98" x 0.4" x 0.4" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 12.3 |
| Bandwidth (GHz): | 0.6 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB |
| Rejection: | -40 dBc @ 0.5 to 1 GHz, -40 dBc @ 13.1 GHz, -60 dBc @ 11.65 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 2.98" x 0.4" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |