Quantic PMI Model 9CL24D5G-1G-CD-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 24.5 GHz and a 1 GHz bandwidth. Package size is 1.46" x 0.63" x 0.3" with 2.92mm female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 24.5 |
| Bandwidth (GHz): | 1 (24 to 25 MHz) |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB |
| Power Handling (dBm): | 33 dBm CW |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | >20 dB @ 40 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.46" x 0.63" x 0.30" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +80 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |