Quantic PMI Model 9LP290-3B-SFF is a lowpass filter having a passband of DC to 0.29 GHz with an insertion loss of 2 dB maximum. Package size is 1.50" x 0.50" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 0.29 |
| Passband Insertion Loss: | 2 dB Max |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | 60 dB Min from 0.5 to 2 GHz |
| Phase Linearity: | ±20 degrees Max |
| Ripple: | 0.5 dB Max |
| Power Handling: | +30 dBm CW Max |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 0.50" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1 oz. Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |