PMI Model 9LP7500-7750-CD-SS is a lowpass filter having a passband from DC to 7.5 GHz. Package size is 1.26" x 0.66" x 0.28" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 7.5 |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 7.75 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 7.75 |
| Passband Insertion Loss: | 1.5 dB Max |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | 20 W Max |
| Rejection: | 60 dB @ 11 GHz 70 dB @ 15 to 24 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.26" x 0.66" x 0.28" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -40 °C to 100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |