PMI Model ADA-0520F-65 is a 500 MHz to 20 GHz, -55 to +10 dBm dynamic range, DC coupled, temperature compensated linear amplifier detector module with 8nS rise time, 10nS fall time and 8nS propagation delay. Optional TTL or ECL compatible outputs are also available. This unit operates on +15 VDC @ 200 mA and -15 VDC @ 75 mA(other voltages available) and measures 2.5 x 2.9 x 0.5 with removable SMA connectors (smaller sizes available).
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/ADA-0520F-65.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 GHz to 20.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 20 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Dynamic Range (dBm): | -55 dBm to +10 dBm |
| Power Plus: | +15V @ 300 mA Max |
| Power Minus: | -15 V @ 80 mA Max |
| Input Power: | +15 dBm Operating |
| Maximum RF Input: | +20 dBm Continuous (Non-Operational) |
| Speed: | 4 ns Rise Time / 8 ns Fall Time |
| Input Impedance: | 50 OHM |
| Gain: | 30 dB Gain |
| Tangential Sensitivity: | -61 dBm Max |
| Maximum Output Voltage: | 0-3 Volts |
| Video Bandwidth: | DC to 30 MHz Min |
| Overshoot: | 0.5 dB Max Output Voltage Ringing |
| RF Input Power, Survival: | +20 dBm Non-Operating |
| Size: | 2.50" x 2.90" x 0.50" |
| Weight: | <5.0 Oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |