| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Product Description: | Quantic PMI Model ADP-150M-100MBW-51DR-TD is a detector preamp module that provides amplification, video detection, and video amplification with an input of 0.15 GHz pulsed RF with a 0.2 GHz bandwidth. |
| Item No.: | 12 |
| Input Signal: Frequency: | 0.15 ± 0.1 GHz |
| Input Signal: Pulse Frequency: | 333 kHz |
| Output Signal Rise/Fall Time: | 20 ns Max |
| Input Signal: Power Input: | +5 dBm to -59 dBm |
| Input Signal: Pulse Width: | 50 ns Min |
| Log Slope Flatness Versus Frequency: | ±1.0 dB Max |
| Threshold Detector Level: | Adjustable -55 dBm to -30 dBm |
| Log Slope: | 0.014 V/dB Adjustable |
| Threshold Detector Output: | 0.0 to +1.0 ± 0.05 V |
| Envelope Detector Output: | ±0.5 V Adjustable |
| Load Impedance: | Video Port: 50 Ohm Threshold Port: 50 Ohm |
| Dynamic Range: | 65 dB |
| Power Supply: | +12 V to +15 V @ 100 mA Max -12 to -15 V @ 300 mA Max |
| Connectors: | RF: SMA (F) Removable Power/Control: 9 Pin Micro D Multipin Connector |
| Size: | 3.50" x 3.00" x 0.50" |
| Weight: | 5.5 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Non-Operatigng) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |