| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 13 ± 2 dB |
| Gain (Measured): | 13 ± 2 dB @ 25 ºC - Measured 13.5 dB |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max - Measured ±0.71 dB |
| Noise Figure (dB): | 4 to 5 dB |
| Noise Figure (Measured): | 4 dB Max @ 25 ºC - Measured 3.9 dB, 5 dB Max @ 70 ºC - Measured 4.6 dB |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Min |
| VSWR In/Out: | Input 2.5:1 Max - Measured 1.44:1, Output 2.3:1 Max - Measured 1.76:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 @ 200 mA Max - Measured 198 mA |
| DC Current (mA): | 200 mA |
| Input Power: | 20 dBm Min |
| 1 dB Gain Compression Point: | 16 dBm Min. - Measured 16.4 dBm |
| Power Supply Variations: | ±0.5 V |
| RF Leakage Levels: | -60 dBm |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.9" x 0.7" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -10º C to +70º C Operating, -54º C to +85º C Non-Operating |
| Humidity: | 100% relative humidity +30º C to +55º C with condensation, 240 hr. exposure. |
| Altitude: | Sea Level to 40, 000 ft. ASL Non-Operating, Sea Level to 15, 000 ft. ASL Operating |