Quantic PMI Model AMP-28G30G-27-10-15-SFF is a 28 to 30 GHz amplifier with a gain of 27 dB with a gain flatness of ±1.5 dB, a maximum noise figure of 2.5 dB, and a minimum OP1dB of 9 dBm. Package size is 0.91" x 0.7" x 0.365" with removable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 28 to 30 |
| Frequency Min (GHz): | 28 |
| Frequency Max (GHz): | 30 |
| Gain (dB): | 27 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Max |
| Input VSWR: | 2.3:1 Max |
| Output VSWR: | 2.3:1 Max |
| OP1dB (dBm): | -9 dBm Min |
| RF Input Power: | -9 dBm Min |
| DC Voltage: | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 225 mA Nom |
| Size: | 0.91" x 0.70" x 0.365" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |