Quantic PMI Model AMP-2G18G-37-33 is a 4 W power amplifier operating over the band of 2 to 18 GHz with performance optimized over the band of 5.1 to 5.8 GHz. This unit features a gain of 37 dB and a P-1 dB of 33 dBm. Housing measures 1.7" x 2.063" x 0.75" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 37 dB Mom |
| OP1dB (dBm): | 33 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +28 VDC |
| DC Current (mA): | 700 mA quiesent |
| Input Power: | 18 dBm |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.7" x 2.063" x 0.75" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +85 ºC Non-Operating |
| Humidity: | 95% condensing |
| Shock: | 10 g., 11 ms, 3 axis |
| Vibration: | 4.34 g. RMS |