| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 12 Way |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 16 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max (Above Splitting Loss) |
| VSWR (In/Out): | 1.8:1 Max |
| Power Handling: | 10 dBm Max (Design to meet as a Splitter for Load VSWR 1.2:1 Max, up to +25 °C, with no DC current, de-rate linearly to 5 W at +100 °C) |
| Amplitude Unbalance: | 2 dB Max |
| Phase Unbalance: | 16° Max |
| Size: | 5.96" x 4.46" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -54 °C to +100 °C |
| Operating Humidity: | 90% Max, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |