| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 16 Way |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Isolation (dB): | 16 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max (Above 12.04 dB Split) |
| Amplitude Balance: | ±10° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| VSWR Input: | 1.6:1 Max |
| VSWR Output: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 7.535" x 2.522 x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Operating Humidity: | Up to 95% (Non-Condensing) |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |