| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 16 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 16 |
| Isolation (dB): | 16 dB Min (0.4 to 6 GHz), 18 dB Min (6 to 16 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max 0.4 to 6 GHz), 4 dB Max (6 to 16 GHz) |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 1.8 dB Max (0.4 to 6 GHz), 4.0 dB Max (6 to 16 GHz) |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Typ (0.4 to 6 GHz), 1.75:1 Min (6 to 16 GHz) |
| Amplitude Balance: | ±0.4 dB Max (0.4 to 6 GHz), ±0.75 dB Max (6 to 16 GHz) |
| Phase Balance: | ±2.5° Max (0.4 to 6 GHz), ±5° Max (6 to 16 GHz) |
| Power Handling: | 7.5 W CW |
| Connectors: | SMA Feamle |
| Size: | 4.5" x 1.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |