| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 14 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 14 |
| Isolation (dB): | 18 dB Typ, 17 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB (0.5 to 8 GHz), 1.8 dB (8 to 14 GHz) |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 dB (0.5 to 8 GHz), 1.75 dB (8 to 14 GHz) / 1.5:1 dB (0.5 to 8 GHz), 1.75 dB (8 to 14 GHz) |
| Amplitude Balance: | ±0.6 dB (0.5 to 8 GHz), ±0.75 dB (8 to 14 GHz) |
| Phase Balance: | ±8° (0.5 to 8 GHz) ±10° (8 to 14 GHz) |
| Average Power Into Load VSWR: | 25 W (1.2:1), 7.5 W (2.0:1), 0.75 W (∞:1) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.4" x 1.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |