| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 17 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 0.8 dB Max (0.5 to 8 GHz), 1.8 dB Max (8 to 18 GHz) |
| VSWR (In/Out): | 1.9:1 |
| Amplitude Balance: | ±0.6 dB Typ |
| Phase Balance: | ±8.0° Typ |
| Average Power Into Load VSWR: | 1.2:1 (25 W), 2.0:1 (7.5 W), ∞:1 (0.75 W) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 6.4" x 1.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |