| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 16.5 dB Typ |
| Isolation (dB) - Measured: | 16.5 dB Typ (0.5 to 8.0 GHz), 21 dB Typ (8.0 to 18 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Typ |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 1.8 dB Typ (0.5 to 8 GHz), 3.5 dB Typ (8 to 18 GHz) |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Typ (0.5 to 8 GHz), 1.6:1 Typ (8 to 18 GHz) |
| Amplitude Balance: | ±0.2 dB Typ (0.5 to 8 GHz), ±0.45 dB Typ (8 to 18 GHz) |
| Phase Balance: | ±4° Typ (0.5 to 8 GHz), ±5° Typ (8 to 18 GHz) |
| Power Handling: | 25 W CW into a Load VSWR of 1.2:1, 7.5 W CW into a Load VSWR of 2.0:1, 0.75 W CW into a Load VSWR of infinite:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75" x 1.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |