| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 22 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 22 |
| Isolation (dB): | 4 dB Min (0.1 to 1.5 GHz), 13 dB Min (1.5 to 22 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 2.1:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max |
| Phase Balance: | ±2.5° Max |
| Average Power: | 25 W (Into 1.2:1 Load VSWR) 7.5 W (Into 2.0:1 Load VSWR) 0.75 W (Into 8:1 Load VSWR) |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.58" x 1.00" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |