| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max (Above 3.01 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.4:1 Max (In/Out) |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB Max (Arm to arm, single unit) |
| Phase Balance: | ±3˚ Max (Arm to arm, single unit) |
| Forward Power: | 30 W Max |
| Reverse Power: | 1 W Max |
| Amplitude Tracking: | ±0.3 dB Max (Unit to unit, per set of 4) |
| Phase Tracking: | ±5˚ Max (Unit to unit, per set of 4) |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 50 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ˚C to +85 ˚C |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ˚C to +85 ˚C |
| Operating Humidity: | Up to 95% (Non-Condensing) |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |