APD-2-1112
Preliminary
2 Way Power Divider
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 11 to 12.4 |
| Frequency Min (GHz): | 11 |
| Frequency Max (GHz): | 12.4 |
| Isolation (dB): | 19 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.45:1 |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB |
| Phase Balance: | ±4º |
| Average Power Into Load VSWR: | 25 W (1.2:1), 7.5 W (2.0:1) |
| Size: | 0.79" X 1.00" X 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |