PMI Model APD-2-1G18G-10W-SFF is a 1 to 18 GHz power divider featuring low insertion loss, ±7° phase balance, and ±0.4 dB amplitude balance. Housing size is 1.8" x 0.5" x 0.38" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 12 dB Min @ 1 to 2 GHz, 18 dB Min @ 2 to 18 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| Amplitude Balance: | ±0.4 dB Max |
| Phase Balance: | ±7° Max |
| Power Handling: | 10 W CW Max (Forward), 1 W CW Max (Reverse) |
| VSWR Input: | 1.75:1 Max @ 1 to 1.5 GHz 1.60:1 Max @ 1.5 to 2 GHz 1.50:1 Max @ 2 to 18 GHz |
| VSWR Output: | 1.50:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 to +85 ℃ |
| Operating Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |