APD-2-1G18G-NFF
Preliminary
2 Way Power Divider
Quantic PMI Model APD-2-1G18G-NFF is a 2 Way Power Divider operating over the 1 to 18 GHz frequency range. This power divider demonstrates 2.2 dB insertion loss as well as greater than 16 dB isolation.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 16 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.7:1 Max / 1.6:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max |
| Phase Balance: | ±5° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | Type-N Female |
| Size: | 3.386" x 1.888" x 0.887" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |