APD-2-2200M2300M-30W-SFF
Preliminary
2 Way Power Divider
Quantic PMI Model APD-2-2200M2300M-30W-SFF is a 2 Way power divider operating over the 2.2 to 2.3 GHz frequency range that has a maximum insertion loss of 0.4 with female connectors. Package size is 1.102" x 1.102" x 0.394" with SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2.2 to 2.3 |
| Frequency Min (GHz): | 2.2 |
| Frequency Max (GHz): | 2.3 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Max (Above 3.01 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.2:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.2 dB Max |
| Phase Balance: | ±2° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.102" x 1.102" x 0.394" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +65 °C |