APD-2-25G27G-20W-292FF
Preliminary
2 Way Power Divider
Quantic PMI Model APD-2-25G27G-20W-292FF is a 2 Way power divider operating over the 25 to 27 GHz frequency range with a maximum insertion loss of 1.1 dB. Housing size is 1.0" x 0.6" x 0.394" with 2.92mm female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 25 to 27 |
| Frequency Min (GHz): | 25 |
| Frequency Max (GHz): | 27 |
| Isolation (dB): | 17 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.1 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.4 dB Max |
| Phase Balance: | ±4° Max |
| Power Handling: | 20 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 0.6" x 0.394" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |