| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Isolation (dB): | 20 dB Typ, 14 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 2.0:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.2 dB Typ, ±0.4 dB Max |
| Phase Balance: | ±3° Max |
| Reverse Power Handling: | 1 W Min |
| Connectors: | SMP/GPO Full detent removable |
| Size: | 25.4 mm x 25.4 mm x 10.16 mm [1.00" x 1.00" x 0.40"] Excluding connectors |
| Finish: | Gold Plated with hermetic sealing option available |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |