PMI model APD-2-2G8G-SFF-30W-1 is a 2 to 8 GHz power divider featuring 30 W power handling, 0.2 dB amplitude balance, and 2 degree max phase balance.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Isolation (dB): | 20 Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 Max |
| VSWR (In/Out): | 1.20:1 Max |
| Amplitude Balance: | 0.2 dB Max |
| Phase Balance: | 2˚ Max |
| Input Power: | Forward: 30 W CW Max Reverse: 1 W CW Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 30 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 to +85 ˚C |
| Temperature (Non-Operating): | -55 to +125 ˚C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |