| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.3:1 Max (J1) 1.2:1 Max (J2, J3) |
| Amplitude Balance: | ±0.2 dB Max |
| Phase Balance: | ±2° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female (Mechanically Captivated) |
| Size: | 1.5" x 0.8" x 0.39" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +95 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-810H, Method 513.8 |
| Vibration: | NASA GSFC-STD-7000B Table 2.4-3, Acceptance Levels |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. G |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |