APD-2-3336-SFF
Preliminary
APD-2-3336-SFF
Quantic PMI Model APD-2-29635-292FF is a two way power divider operating over the 33 to 36 GHz frequency range with a 16 dB isolation and a 1.3 dB insertion loss. Housing is outfitted with 2.92mm female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 33 to 36 |
| Frequency Min (GHz): | 33 |
| Frequency Max (GHz): | 36 |
| Isolation (dB): | 16 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB (Above 3.01 dB Split) Max |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Max / 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB Max |
| Phase Balance: | ≤±3° |
| Power Handling: | 20 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 25 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Operating Humidity: | Up to 95% (Non-Condensing) |