Quantic PMI Model APD-2-3R6G5G-NFF is a 2 Way Power Divider that operates over the frequency range of 3.6 to 5 GHz with a maximum insertion loss of 0.3 dB, a maximum VSWR of 1.25, and an operating power of 300 W. This model has N-type female connectors in a housing that measures 3.88" x 0.98" x 0.98".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 3.6 to 5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.6 |
| Frequency Max (GHz): | 5 |
| Insertion Loss (dB): | 0.3 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.25 Max (Input) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Port Number: | 1 |
| Output Port Number: | 2 |
| Split Loss: | 3 dB |
| PIM (dBc @ 2 x 43 dBm): | -161 dBc Max @ 2 x 43 dBm (1.9 GHz, 2.6 GHz) |
| Average Power: | 300 W |
| Return Loss: | 19.1 dB Min |
| Connectors: | N Female |
| Size: | 3.88" x 0.98" x 0.98" |
| Weight: | 5 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -25 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Relative Humidity: | Up to 100% |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |