| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Isolation (dB): | 15 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max (Above 3.01 dB Split) |
| Amplitude Balance: | ±1 dB Max |
| Phase Balance: | ±10 dB Max |
| Power Handling: | 10 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Solder: | Lead Free, ROHS Compliant |
| Connectors: | 2.92 Female |
| Size: | 6.005" x 1.001" x 0.394" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 100 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A |