| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 5.4 to 5.9 |
| Frequency Min (GHz): | 5.4 |
| Frequency Max (GHz): | 5.9 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.25:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.2 dB Max |
| Phase Balance: | ±2° Max |
| Power Handling: | 50 W Max (Forward), 0.5 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.34" x 1.18" x 0.39", 34 mm x 30 mm x 10 mm |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Operating Humidity: | Up to 90% (Non-Condensing) |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |