APD-2-8G8R5G-30W-SFF
Preliminary
2 Way Power Divider
Quantic PMI Model APD-2-8G8R5G-30W-SFF is a 2 Way power divider operating over the 8 to 8.5 GHz frequency range with a maximum insertion loss of 0.5 dB. Housing size is 1.0" x 0.6" x 0.394" with SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 8.5 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 8.5 |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max (Above 3.01 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 1.4:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB Max |
| Phase Balance: | ±3° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 0.6" x 0.394" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |